Itálie: Dámská jízda za proseccem

Daniela, Andrea, Pavla a Lucka spolu před lety zavedly příjemný zvyk: každý první čtvrtek v měsíci patřil společnému posezení u poctivě vychlazeného šumivého prosecca. Pavlu pak jeden takový lednový podvečer zhruba mezi druhou a třetí sklenkou napadlo, že by měly vyrazit na ryze dámskou jízdu! Jenže kam? No přece za proseccem!

Team Umbrella Holiday   |   15. 8. 2018

Ale jak? Daniela znala Umbrella Holiday a věděla, že i jednoslovné zadání dokážeme proměnit v pořádnou jízdu! Vinařská oblast známá produkcí prosecca není velká: rozkládá se mezi městy Conegliano a Valdobbiadene na severu Itálie; běžně byste dojeli z jednoho konce na druhý zhruba za hodinu. Jenže tady nešlo o „běžnou“ cestu, a tak jsme ochutnávání regionu rozdělili do několika dní.

Lepší začátek než ve městě Conegliano vymyslet nelze. Nachází se v něm totiž první vinařská škola na světě Cerletti, založená už v roce 1876. Prosecco snad nemůže chutnat lépe než po krátkém, ale zato svižném výstupu na místní dominantu Castello di Conegliato s krásnou zvonicí a muzeem regionu. Čtveřice si ho mohla dopřát v nedaleké restauraci Al Castello s dokonalým výhledem. První příležitost ochutnat i regionální specialitu, sýry Piave!

alt_text_here

 

Další čtyři dny představovaly vždy krátký přesun autem, kochání se okolní krajinou, objevování krás malebných měst a ochutnávání sladkých i trpkých, perlivých i klasických vín typu prosecco. Čtveřice kamarádek byla ubytovaná v překrásném rodinném hotelu Relais d´Arfanta a každý den prozkoumala některé z místních rodinných vinařství, včetně Bonnotto delle Tezze nebo Col Vetoraz.

Nejcennějším proseccem jsou lahve z malé oblasti Cartizze, která se rozprostírá ve strmých kopcích nedaleko Valdobbiadene a kterou obhospodařuje na 140 různých vinařů. Takový klenot vyznavačky „bublin“ nemohly minout! A tak si jednu z lahví vychutnaly hned na úpatí – v příjemném vinařství Garbara. „Přesně tohle jsme potřebovaly! Jen mám pocit, že jsme si stejně nestačily říct všechno a vše ochutnat. Takže u čtvrtečních tradic zůstaneme,“ usmívala se po příletu Daniela.

alt_text_here

 

Chcete i vy zažít dovolenou pro požitkáře? Napište nám!

Mohlo by vás zajímat